Vybíráme vhodné rodinné MPV do 180 tis. Kč.

DotazDobrý den,
vždy jsem měl služební vůz a nyní jsem před rozhodnutím koupě svého vozu, máme dvě malé děti , takže určitě něco rodinného. Má investice by se měla pohybovat kolem 150-180.000Kč , zvažoval jsem Focus, C-MAX, Scénic ( popř.Grand Scénic), Peugeot 307 atd. Rád bych si nechal poradit i s výběrem motoru u jednotlivých modelů, nejsem žádný letec, ale ať to uveze naložené auto ( 1.6 - 2.0l obsah). Prioritou kromě prostoru je hlavně spolehlivost.
PORADNA, 19.02.10 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Dobrý den,

Samozřejmě služební auto je to nejlepší auto na světě. Málokdy se nám ale může stát, že dostaneme na výběr barvu natož značku a model. A tak nám nezbývá nic jiného, než zvláště při změně počtu rodinných příslušníků. Zejména z koupě automobilu plynou obavy ohledně spolehlivosti, ohledně „dobré koupě“ a hlavně ohledně technického stavu vybraného automobilu.
Z Vašeho výběru můžeme udělat dvě kategorie – klasické kombi – P307, Ford Focus, k této skupině můžeme přidat Opel Astra Caravan , který rozhodně neudělá ostudu. Druhá kategorie jsou rodinné MPV – C-MAX, Scenic (GrandScenic) nezapomeňme na Zafiru od Opelu .
Zmíněné MPV vycházejí z techniky svých kombíkových „bratrů“. Vnitřním prostorem budou více vyhovovat rodinnému využití.
Pokračujme tedy srovnáním pohonných jednotek. Zatímco u klasického provedení kombi osobně považuji 1,6 s 74 kW tedy 100 koňmi za naprosto dostačující u MPV je lepší zvolit výkonnější motorové varianty nebo jejich dieselové varianty.
Ford Focus C-MaxFord C MAX byl představen široké veřejnosti v roce 2003,vychází z Focusu druhé generace. Neocenitelnou vlastností MPV oproti klasickému kombi, je daleko větší variabilita vnitřního uspořádání. CMAX má vyjímatelná zadní sedadla, která se dají různě kombinovat a sklápět. To si u normálního vozu až na P307SW nemůžete dovolit. Doporučil bych zážehovou 1,8 nebo silnější 2,0, který je v Čechách zatracován za vyšší kategorii povinného ručení. Ze vznětových agregátů je zde 1,6 TDCi s 66 nebo 80kW, kterým stačí 6 litrů nafty na 100km a nebo 2,0 TDCi se 100kW. Poslední zmíněný motor je až předimenzovaný a nedá se mu výkonově jen tak něco vytknout.

Opel Zafira (r.v.: 2003)Opel Zafira I.generace vychází z Opelu Astra G. Jako jediná nabízí svým systémem Flex 7 sedm míst s tím, že 6 a sedmé místo jsou sedačky, které jsou zapuštěné do podlahy a můžete si upravit jednoduchým způsobem automobil na 5 míst a velký zavazadlový prostor a nebo ý míst, bohužel s minimálním zavazadelníkem. Zde bych doporučil 1,8 16V 92kW, je to nejideálnější pohonná jednotka udělující Zafiře dostatečný potenciál za příznivou spotřebu. 1,6 je v tomto případě velmi žíznivá a motor 2,2 a 2,0 Turbo jsou sice výkonné jednotky, hospodárností příliš neoplývají. Z naftových motorů je na doporučení 2,2 DTI a nebo 2,0 DTI 74kW, šedesáti kilowatové DI se nedá doporučit vůbec, prostě na Zafiru nestačí. Zafira II. Generace je cenově přes 200 tis.korun. Designově je samozřejmě dál, I.generace se vyráběla od roku 1999 s drobným faceliftem v roce 2003.

Renault Scenic r.v.: 2003Renault Scenic je také pětimístný, jako jedno z dalších MPV je vybaven „křesly“, které nám dovolují nastavit vnitřní prostor. II.generace má pěkný design, uvnitř je vše ergonomicky řešení, digitální ukazatele umístěné uprostřed nejsou na rozdíl od jiných značek používající tento systém tak křiklavé. Řidič všude dobře dosáhne, interieru se musí udělit pochvala. Každý automobil má nějaké své úskalí. Renault nějak nezvládl za poslední dobu trvanlivost převodovek. Už předchozí generace měla problémy a druhá generace se s nájezdem 100 tis kilometrů potýká s nákladnými opravami synchronů a nebo ložisek. Prostě když se daří tak se daří. Určitě je to škoda, jinak je Scenic dle mého názoru zdařilý. U Renaultu bych zvolil Dci motor a objem 2,0 – tichý, výkonný, průžný, úsporný. Z benzinových agregátů je na doporučení 2,0 Turbo.

Peugeot 307Peugeot 307 je takovým mezi stupněm. V provedení SW nabídne nejen panoramatickou střechu a bohatou výbavu ale i jednotlivá křesla jako MPV, dokonce se dají za příplatek objednat další sedadla. Nevýhodou je manipulace s nimi. Musíte mít místo v garáži na uskladnění.Dětské nemoci, které ovlivňovaly hlavně elektroniku byly řešeny svolávacími akcemi. 307 v roce 2001 překvapila svým designem, kvalita byla o něco horší, výrobce prostě šetřil na nesprávných místech a to mu na pověsti opravdu nepřidalo. Nezbývá nic jiného než pozorně vybírat a raději si nechat případný kus prohlédnout v servisu.
Z celé plejády modelů bych osobně doporučil Ford CMAX s motorem TDCi. Věřím, že s ním bude do budoucna nejméně problémů, a stane se rychle spolehlivým členem rodiny. Samozřejmě za předpokladu výběru průměrně ojetého a před koupí prověřeného automobilu.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist