Vybrat Hyundai i40 nebo Ford Mondeo?

Oba mají spoustu místa, úsporné diesely a docela dobrou pověst coby spolehlivé ojetiny.
PORADNA, 28.12.16 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Hyundai i40, Ford Mondeo

DOTAZ: Dobrý den, chci větší auto, kombík s úsporným dieselem. Ročně najedu asi 25 tisíc kilometrů. Jezdím jako živnostník, takže vše půjde do nákladů. Hodně chvály jsem slyšel na dieselové Mondeo 2,0 TDCI, jenže minulý týden jsem se náhodou svezl v Hyundai i40 s 1,7 CRDI a moc se mi auto líbilo. Na vůz mám asi 300 tisíc korun. Co byste vybrali vy?


ODPOVĚĎ: Dobrý den, ve Vašem případě je odpověď hodně o osobních preferencích. Já se od nich pokusím oprostit, ale u Vás budou hrát hlavní roli. Poradím to, co radím každému, pokud jsou si auta svými kvalitami hodně podobná - svezte se oběma. Pokud píšete, že se Vám Hyundai i40 řídilo dobře, dejte šanci i Mondeu. Zkušební jízdu nešiďte, dopřejte si dostatek času a uvidíte, že Vám osobní seznámení s autem hodně napoví.

Hyundai i40combi 2.0 GDI Hyundai i40 - motor 1,7 CRDi (100 kW případně 85 kW) není špatný motor, i když jeho turboefekt je malinko výraznější než u Mondea. Za Vámi uvedené peníze koupíte ročníky 2012/2013, řada vozů tedy bude ještě v tovární záruce, nájezd ojetin v tomto stavu a ceně se pohybuje kolem 100 tisíc kilometrů. Co se týče výběru - mezi 280-320 tis. korunami se dnes dá koupit asi patnáct kousků (hlavně kombíky) s Vámi preferovaným motorem. Při výběru se nebojte automatu. Je jich sice méně než vozů s manuálem, ale řadí hezky a je i po letech spolehlivý. Skvělý je i fakt, že v porovnání s manuálem zvyšuje automat spotřebu jen neznatelně. Před koupí si zkontrolujte, zda byl model na všech garančních prohlídkách a ověřte jeho servisní historii. Podívejte se na auto zespodu, zkontrolujte vůle v přední nápravě a mrkněte i na stav brzd - destičky ani kotouče toho bohužel příliš mnoho nevydrží. Pokud auto jezdilo často v městském provozu a má manuální převodovku, zkontrolujte, jak je na tom spojka.

Ford Mondeo Kombi 2.2 TDCi Ford Mondeo - 2,0 TDCI (96,103,120 kW) Jde jen o jinak naladěný dvoulitr původem také od PSA, nikoliv stejně výkonný původní Fordův diesel „Puma“ známý z předchozího hranatého Mondea. Ovšem zmíněná 96kW verze motoru PSA má jedno specifikum: vyžaduje výměnu rozvodového řemene již po 120 tisících km, zatímco u ostatních výkonových verzí výrobce udává interval 200 až 240 000 km. Na přední nápravě se po letech mění hlavně tyčky stabilizátoru, které v druhovýrobě stojí průměrně pět stovek za kus. Na rozdíl od minulosti jsou u dieselů TDCi závady vstřikovačů spíše vzácností, celkem dobrou životnost vykazují i turbodmychadla a EGR ventily. Snad jediné, co může pozlobit, je filtr pevných částic. První případy kompletních výměn regenerace neschopného filtru DPF se začínaly objevovat již kolem hranice 100 tisíc km a dá se říct, že kolem hranice 160 až 180 tisíc km se tvoří největší dávka kandidátů na investici 30 až 60 tisíc korun (podle typu) za výměnu filtru. Na rozdíl od francouzských verzí dieselů (Peugeot/Citroën) jsou tady filtry bezaditivní - a bohužel dražší. I tak by u mne ale vyhrálo Mondeo pro svůj celkově ideální mix praktičnosti, pohodlí, skvělých jízdních vlastností a spolehlivých vznětových dvoulitrů. Navíc - na trhu ojetin má větší zastoupení, takže máte větší pravděpodobnost, že najdete to ideální auto pro Vás.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist