Vybrat Mazdu 6 nebo BMW E46?

Do oka nám padly dva vozy, a to Mazda 6 (2.0 motor), případně Mazda 3, a pak BMW E46 (motor 2.0 max. 2.5). Podle recenzí jsou obě značky dobré, ale jde nám o servisní náklady a spolehlivost.
PORADNA, 08.11.13 | 00:00
hodnocení článku 2.6 b / 10x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Mazda 6, Ford Mondeo, BMW Řada 3

Jakub: Dobrý den, s přítelkyní se rozhodujeme nad koupí ojetého vozu, který plánujeme mít na delší dobu. Do oka nám padly dva vozy, a to Mazda 6 (2.0 motor), případně Mazda 3, a pak BMW E46 (motor 2.0 max. 2.5). Podle recenzí jsou obě značky dobré, ale jde nám o servisní náklady a spolehlivost (jaký motor zvolit apod.) Důležitým faktem je, že volíme benzín a cenu vozu do 110.000 Kč. Budeme velice vděčni za rady. Děkuji za odpověď.


Vážený Jakube,

oba vybrané vozy nejsou zcela jistě špatné a lze je k nákupu doporučit, avšak je tady několik poměrně značných rozdílů.

Oba vozy mají v „krvi“ sportovní „geny“, a přesto jsou to koncepčně zcela jiné stroje. Mazda pohání motorem uloženým vpředu napříč přední kola, zatímco BMW používá systém transaxle, což značí motor uložený vepředu (zde podélně) a pohon zadní nápravy. Tím pádem se každé auto chová jinak a jinak na něj musí řidič na limitu reagovat. Zatímco s BMW lze vykroužit přetáčivý smyk nevybíravým sešlápnutím plynového pedálu, tak s Mazdou prudkým odstavením plynu, a to ještě s nejistým výsledkem. Na tohle se sice ve svém dotazu neptáte, ale cítím povinnost na tyto rozdíly upozornit. Dále bych rád uvedl, že majitelé tzv. zadokolek doporučují investice do opravdu kvalitního zimního obutí, protože na sněhu budete v pravé noze u BMW potřebovat mnohem větší cit, než tomu bude v případě Mazdy. To se bude také odvíjet od zvolené motorizace.

Dvoulitrový benzínový motor bude po stránce jízdních výkonů dostatečným pohonem pro oba zvolené kandidáty, navíc k BMW patří neodmyslitelně řadové šestiválce se skvělou kulturou chodu, vynikající spolehlivostí a výtečným projevem, a to jak akustickým, tak po stránce servírování výkonu. Čili pokud jste alespoň trošku „motorář“, klidně si dopřejte R6 v podání BMW a nějaká drobná spotřeba navíc za to určitě stojí. Nehodlám se rozepisovat, který typ je přesně ten nejlepší, protože za uvedenou sumu budete spíše vybírat auta, která budou celkově v nejlepším stavu, nežli se soustředit na přímo konkrétní typ s konkrétním motorem. Za zmínku stojí informace, že právě u verze E46 došlo v roce 2000 ke změně obsahu motoru, u verze označované 320i z obsahu 2 litry na přibližně 2,2 litru, což přineslo citelné zlepšení dynamiky. Počet válců, v tomto případě 6, zůstal zachován.

Teď se podíváme na trochu odvrácenou stranu BMW, a to na fakt, že za uvedený obnos budete vybírat auta atakující stáří 15ti let, což z mého úhlu pohledu není zrovna málo. U tohoto stáří lze čekat i závady, na které má přímý vliv zub času, jako jsou zkřehlé plasty, rozpadlé manžety, koroze a podobné radosti. Běžný spotřební materiál není na BMW vyloženě drahý, pohybuje se na stejných cenových úrovních jako pro kterékoliv jiné auto této třídy. Nepěkné ceny bývají pro opravy nějakých specialit, které se preventivně nemění a zničí se buď únavou, nebo zásahem vnějších sil. Jenže tady si nepomůžete ani s Mazdou, kde kupříkladu druhovýroby bude ještě o trochu méně. V těchto ohledech si skoro troufnu tvrdit, že jde o rovnocenné partnery. U BMW z tohoto stáří už se pravděpodobně budou hlásit některé díly na podvozku, ale jak jsem již uvedl, tyto náhradní díly nebývají drahé a pokud seženete kontakt na šikovného mechanika, nemusíte se bát vyloženě likvidačních cen. Ovšem pokud byste byl nucen využívat služeb autorizovaného servisu, doporučuji jich pár obvolat a informovat se o hodinových sazbách a ceně běžně prováděných úkonů. To by Vás mohlo čekat opravdu nemilé překvapení.

Mazda 6 I.gen.Mazda 6 první generace má také své charisma. Oproti BMW je na ní příjemných několik praktických věcí. Za nejdůležitější momentálně považuji skutečnost, že za uvedené peníze seženete bezproblémově kusy průměrně o 5 let mladší a v nabídce jsou i vozy z roku 2006 jen o málo dražší, než je stanovený limit. Druhým argumentem pro nákup Mazdy může být její větší prostornost a 3 základní karosářská provedení sedan/liftback/kombi dle Vašeho gusta nebo potřeb. Třetím argumentem by mohl být o něco menší zájem nenechavců, ale tam se věkovou diferencí mohou rozdíly stírat. Bohužel se o Mazdě nedá mluvit jen v superlativech, které by ji spolehlivě díky výrazně nižšímu stáří předřadily před BMW. Mazda totiž trpí na korozi, která se u aut střední třídy vyrobených v novém tisíciletí odpouští jen velmi těžko. Typické jsou puchýřky na lemech zadních blatníků, a tak při spanilých jízdách po prodejcích doporučuji u Mazdy tato místa zevrubně kontrolovat. Pečlivá oprava může stát nezanedbatelných 10-15 tisíc. Jinak Mazdy netrpí zásadními cenově náročnými neduhy. Drobnou bolestí může být zatuhnutí zadních brzd, což způsobí mechanismus ruční brzdy. Lze to buď řešit výměnou (4-5 tisíc za 1 stranu) nebo repasem za zlomek ceny. Pro repas je nutné mít někoho se šikovnýma rukama, pokud tyto nevyrůstají z vlastních ramen. Jako motorizaci bych zvolil 2litrový benzín, který je spolehlivý (je sdílen s Fordem Mondeo), dostatečně výkonný a docela úsporný.

Ford Mondeo II - r.v.: 2007Pokud ovšem vezmu v potaz Váš záměr vůz si nechat delší dobu, zaměřil bych se spíše na výběr nějaké pěkné Mazdy 6, přece jen BMW z minulého tisíciletí nebude za pár let to pravé ořechové. Nebo pokud bych snad směl přidat jednoho kandidáta se srovnatelnou spolehlivostí a obdobným stářím jako má Mazda 6, tak nemohu v této souvislosti nezmínit Ford Mondeo. Ford Mondeo nabídne opravdu královský vnitřní prostor, od roku 2003 velmi spolehlivé benzínové motory řady Duratec (vyjma 3litru v jakékoliv modifikaci), tři karosářské varianty, velmi dobrou trakci a slušné úrovně výbavy. Vytknout mu lze drobné problémy se zámky centrálu, které mohou v chladnu stávkovat, obdobné problémy se zatuhujícími třmeny kolem otočného mechanismu ruční brzdy a jistá pravděpodobnost koroze spodních hran dveří. Z motorové palety bych pak doporučil rozhodnout se mezi bezproblémovým 2litrem nebo suverénnějším vidlicovým 2,5litrem, který při troše štěstí koupíte i se 6stupňovou převodovkou (bude záležet na roku výroby) a ESP přímo v základu. Na závěr se omlouvám, že jsem se nevěnoval Mazdě 3, ale ta se nachází o třídu níže než popsané vozy, ačkoliv vnitřním prostorem může směle konkurovat BMW.

Technické parametry:

VýrobceMazdaBMWFord
Model63 (E46)Mondeo III
Motor2.0 16V2.2 24V2.0 16V
Výkon(kW/rpm)104/6 000125/6 100107/6 000
Točivý moment(Nm/rpm)181/4 500210/3 500190/4 500
Zrychlení 0-100 (s)9,98,39,8
Průměrná spotřeba (l/100km)8,58,97,9
Délka (mm)4 6804 4714 731
Šířka (mm)1 7801 7391 812
Výška (mm)1 4621 4091 429
Rozvor náprav (mm)2 6752 7252 754
Objem nádrže (l)646358,5
Objem zavazadelníku (l)500440500Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist