Vybrat Toyotu Verso nebo Volkswagen Touran?

Čtenář vybírá mezi dvěma staršími rodinnými MPV s cenou kolem 250 tisíc korun. Které auto mu doporučíme a proč?
PORADNA, 13.01.17 | 00:00
hodnocení článku 3.7 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Touran, Toyota Verso

DOTAZ: Dobrý den, na jaře plánujeme koupit nové rodinné auto. Podle informací na internetu je nejspolehlivější Toyota Verso, známý mi ale nabízí Volkswagen Touran. Které auto je lepší? Cena by byla kolem 250 tisíc korun. Díky Tonda.


ODPOVĚĎ: Dobrý den, ve Vašem dotaze chybí zásadní informace, kterou je průměrný roční nájezd. Odpovím tedy takto: pokud je váš nájezd vyšší, dejme tomu nad 20 tisíc kilometrů za rok, zaměřte se na diesel, pokud menší, jděte po benzínu. Ale pozor - z Vámi vybraných modelů a ceny usuzuji, že v případě Touranu půjde o model před faceliftem, tedy o ročník 2008,2009. U Toyoty Verso pak spíše o ročník 2010.

VW Touran Touran: V inzerci je mnohem větší výběr, nicméně i vyšší rizikovost, že natrefíte na kousek, který není úplně v pořádku. Pokud však auto prodává opravdu Váš (dobrý) kamarád a může doložit jeho servisní historii, auta bych se nebál. Záleží ale také na motoru. Opravdu špatnou pověst má jen šestnáctiventilový dvoulitr TDI-PD (103 a 125 kW), kde zlobí docela dost věcí v čele s nedostatečně regenerujícím DPF filtrem, netěsnými vstřikovači, opotřebeným dvouhmotovým setrvačníkem, atd. Pak tu máme ve srovnání s Versem podstatně vyšší riziko krádeže, čemuž odpovídá i vyšší pojistka. Obecně mám s Touranem ten problém, že za srovnatelné peníze toho nabízí méně než Verso. Pokud máte nájezd pod 20 tisíc kilometrů za rok a jezdíte kratší trasy, volte benzín. V úvahu přichází snad jen 1,4 TSI (125 kW), o kterém jsme psali už dříve.

Toyota Verso 2.0 D-4D Verso: Předně za stejné peníze koupíte novější vůz s nižším nájezdem. Toyota si vždy zakládala na benzínových atmosférických motorech, které jsou spolehlivé, ať už se bavíme o 1,6 Valvematic s výkonem 97 kW nebo o 1,8 Valvematic (108 kW). V případě menších nájezdů by tyto motory (zejména "jednaosmička") byly mou volbou číslo jedna. U dieselů bych se nebál ani 1,6 D-4D (82kW), který se ale pod kapotu podíval až v roce 2014, takže ojeté kousky budou nad Vaší cenovou hranicí. K výběru Vám tedy zbude jen naftový dvoulitr o výkonu 93 kW, který jede slušně, má dobrou spotřebu a nebývají s ním zásadní problémy. Když už se něco stane, jde klasicky o vstřikovače nebo filtry pevných částic. Silnější 2,2 D-CAT se v inzerci téměř nevyskytuje. Vzpomínám si, že jsem měl tento motor několikrát v testovacích automobilech a 130 kW varianta měla vždy o dost vyšší spotřebu než slabší jednotka se 100 kW, přičemž pocitově nebyl ve výkonu skoro patrný rozdíl.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist