Vybrat VW Golf nebo Peugeot 306 s dieselem?

Dotaz

Dobrý den,
již delší dobu chci koupit auto a sleduji nabídky autobazarů. Chtěl bych naftový motor, který by byl hlavně spolehlivý (víc než Ford) a v ceně kolem 90 tisíc. Teď jezdím ve Ford Escort TD r.v. 1996 a každou chvíli se mi asi rozpadne pod zadkem : ) V autech se příliš nevyznám, ale vybral jsem dva favority. VW Golf 1.9 TDI r.v. 97, ale najeto přes 200tisíc km (motor ovšem vypadá velmi udržovaně), cena 89 tisíc Kč a Peugeot 306 1.9 D r.v. 2000, najeto asi 130 tisíc km, cena 99 tisíc Kč. Na první pohled to jasně vyznívá pro 306 vzhledem k roku výroby, ale řada lidí mi tvrdila, že Golf je ,,držák" a pokud je udržovaný, tak 200 tisíc najeto tolik neznamená... Ale rádoby odborníků je plno na každém rohu, že.
Proto bych Vás rád poprosil, zda-li byste mi mohli trochu pomoci při rozhodování, nebo klidně i doporučili jinou variantu. Předem děkuji.
 
PORADNA, 14.04.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf, Ford Focus

Odpověď

VW Golf IIIDobrý den,

Pravdou je, že Fordu se do roku 2001 nepodařilo uvést na trh spolehlivou dieselovou jednotku a bohužel špatná pověst provází Ford dodnes, i když se dnešní naftové motory dají srovnat ve všech parametrech – spotřeba, hlučnost a spolehlivost - se všemi konkurenty. TDCi 85kW ve Focusech a TDCi 96kW u Mondea případně nejvýkonnější 2,2 TDCi jsou opravdu kvalitními pohonnými jednotkami.

Ale vraťme se k cenové kategorii kolem 90000Kč. Každý dobrý dieselový motor, pokud se mu dostane patřičného a pravidelného servisu by měl vydržet více jak 300000km bez závažnější opravy. I při výběru dieselu, který bude osm popřípadě jedenáct let starý, musíme počítat s tím, že úsporný dieselový motor si zákazník pořizuje při vyšším nájezdu kilometrů. Při dnešní ceně pohonných hmot je taková hranice rentability nájezd více než 30000km ročně. Kdybychom tedy počítali, že se dříve jezdilo méně, musíme stejně vycházet z průměru 20000-25000 km ročně a to při stáři vozidla osm let u zmiňovaného Peugeotu 306 dělá 160000- 200000km. VW Golf z roku 1997 by měl mít najeto 220000 - 275000km. Samozřejmě se vyskytují výjimky, ale těch je opravdu málo. Takže s těmito kilometry bude vozidlo pouze průměrně ojeté, samozřejmě za předpokladu dalšího pouze průměrného opotřebení. Bohužel nejen v Čechách někteří prodejci upravují stav tachometru, ale je to způsobeno na druhou stranu i tlakem kupujících, kteří soudí automobil z roku 2000 se 170000 najetými kilometry jako mimořádně neopotřebený a tím i hůře prodejný, než jeho konkurenti s upraveným počítadlem.

Nemyslím si, že by VW Golf TDi z roku 1997 a nájezdem přes 200tis.km (pokud nemá více) byla špatná alternativa. Velmi nízká spotřeba, nízká hlučnost a relativně levné náhradní díly jako rozvodové sady, filtry atd. Je zde ale problém s oblíbeností zlodějů a i starý dobrý Golf pokud je v pěkném stavu se stává oblíbeným artiklem nenechavců, pokud je navíc s TDi je to ještě větší lákadlo.

Peugeot 306Peugeot 306 1,9 D je odlišnější. Dieselová 306 není tak žádaná mezi zloději a co se týká motorizace 1,9 D, je na nejnižším místě i v prodejnosti ojetin. Zákazníci se nechtějí spokojit s líným motorem, který je hlučnější a platit vysoké povinné ručení. Ocení ho jen někteří řidiči, ale ti kteří ho zvolí rozhodně neprohloupí, hlavně co se týká spolehlivosti, servisních nákladů a spotřeby paliva, která je sice vyšší než u TDi, ale při šetrném zacházení je více než zajímavá.

Souhrnným srovnáním budete postaven spíše k výběru atraktivního, všemi žádaného Golfa TDi, s nízkou spotřebou, slušnou akcelerací, ale na druhou stranu s vyšší pořizovací cenou. Pokud budeme srovnávat stejné roky výroby, tak léty osvědčená 306 na rozdíl od tvrdě laděného Golfa nabízí francouzský komfort a nadčasový design. Pokud budete vybírat Peugeot 306 HDi, sníží se spotřeba, sníží se hlučnost, ale je potřeba počítat s případnými problémy s elektroinstalací, zvláště i po malé havárii na přední část. Francouzské vozy mají totiž všeobecně dost nešťastně řešený elektro rozvod a umístění různých jednotek, potom stačí malá havárie na přední část a nikdo není schopen dohledat chyby, které systém hlásí. Týká se to především automobilů s vyšší výbavou a někdy zbytečně složitými elektronickými systémy. S tím nemá Golf rozhodně problém, pokud neodejdou stahovací mechanismy elektrického otevírání oken nedá se mu moc toho vytknout.

Další alternativou by mohlo být spojení osvědčené pohonné jednotky TDi od VW a prostorné pětidvéřové karoserie v podobě Seatu Toledo. Pokud mu člověk odpustí poněkud archaický interiér, může si zakoupit spolehlivý, prostorný vůz s nízkou spotřebou a velikým zavazadlovým prostorem.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist