Vyplatí se koupit čtyřkolku?

Počet zákazníků, kteří kupují auta všech kol, poměrně výrazně roste. Automobilky nabízí pohon obou náprav u stále většího počtu modelů – od těch nejmenších až po velké a luxusní vozy.
AKTUALITY, 27.08.15 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Jaké skutečné výhody však přináší svým majitelům čtyřkolky oproti vozům s pohonem jen dvou kol? Vyplatí se si připlatit? Rakouský autoklub ÖAMTC se rozhodl provést test, v němž porovnává jízdní vlastnosti vozů s pohonem jedné a obou náprav.

Počet „klasických“ automobilů s pohonem všech čtyř kol roste – například u BMW tvoří celou polovinu prodejů. Stále populárnější SUV se naopak čím dál častěji prodávají jen s pohonem jedné nápravy. Pohon 4x4 představuje nezanedbatelnou výhodu na ledu a sněhu, jím vybavené auto je ale těžší, má vyšší spotřebu a je také dražší. Co to pro řidiče znamená v praxi? Pojďme už k výsledkům testu ÖAMTC, který proti sobě postavil tři dvojice automobilů. Každý z páru má stejný výkon motoru, jedno má poháněné jednu nápravu, druhé obě dvě. Do testu byli nominováni: Fiat Panda, Audi Q3 a Mercedes třídy C. Zkoušelo se zrychlení do kopce na mokrém kluzkém povrchu, konstantní jízda na okruhu na stejném podkladu a brždění na suchém asfaltu.

Mercedes-Benz třídy C kombi s dieselovým motorem o výkonu 204 koní a pohonem zadních kol vyžaduje pro optimální zrychlení citlivé zacházení s plynovým pedálem, protočit kola není žádný problém, pokaždé přijde ke slovu ESP a omezí výkon motoru. Při zrychlení ve svahu vozu trvá necelých 14 sekund, aby urazil zkušební 150metrový úsek a na konci jede vůz rychlostí 49,9 km/h. Čtyřkolka to samozřejmě zvládne mnohem lépe – za 9,3 sekundy a v rychlosti 66,6 km/h.

U Audi Q3 byla situace následující - jak model s pohonem přední nápravy, tak čtyřkolka se 140koňovým dieselem jsou na kopci o téměř sekundu dříve než mercedesy, koncová rychlost je u obou značek skoro totožná.

Třetí zkoušený Fiat Panda měl pod kapotou 1,3litrový diesel, který proti konkurenci stál s výkonem jen 75 koní. Při zrychlení do kopce na mokrém kluzkém povrchu se do cíle malá panda dostala po 11,8 sekundách a v rychlosti 52,6 km/h – tedy rychleji než němečtí konkurenti značek Mercedes a Audi. Panda 4x4 byla v cíli ze všech kandidátů nejrychleji – za 8,2 sekund.

Následuje jízda na okruhu - zde se podle očekávání ukázalo, že odstředivá síla platí pro dvoukolky stejně jako čtyřkolky. Panda s pohonem přední nápravy se na hladkém, kluzkém povrchu chová nedotáčivě a po tečně ven ze zatáčky mířila od rychlosti 41 km/h. Čtyřkolka byla v této disciplíně pomalejší, jelikož jí při jízdě na limitu „ujíždí“ její zadní část. Panda tedy dokáže jet rychle, ale jízdní vlastnosti na hranici jejích možností nejsou bez problémů. Ve stejném tempu zvládnou okruh absolvovat i obě Audi, quattro ještě o kousek rychleji. Oba zkoušené mercedesy se nemohly pořádně odvázat kvůli ESP, které nelze zcela deaktivovat. Mercedes-Benz třídy C na okruhu dosáhl maximální rychlosti 37 km/h.

Brždění na suchu opět nepřichystalo překvapení – Panda 4x4 a mercedes s pohonem všech kol zastaví při plném brždění ze 100 km/h o necelý metr dříve než verze s pohonem pouze jedné nápravy. Obě Audi mají brzdnou dráhu stejnou.

Kolik stojí čtyřkolky?

Fiat Panda 4x4 Fiat Panda s pohonem všech čtyř kol stojí v Rakousku v průměru o asi 2.700 eur více než předokolka. Spotřeba byla v testu vyšší o 0,4 l na 100 km.

Audi Q3 - 2012 Audi Q3 s dieselovým dvoulitrem o výkonu 140 koní je ve verzi quattro o asi 2.600 eur dražší. Jízdní vlastnosti má na srovnatelné úrovni jako model s pohonem přední nápravy, spotřebuje však o 0,7 l paliva na 100 km více, což už není nezanedbatelné. Hodnocení ÖAMTC: Q3 je coby čtyřkolka skvělé, ale lze se bez něj obejít.

Mercedes-Benz C (2007-2011) Test Mercedesu ukázal, že klasická koncepce pohonného ústrojí - motor vepředu a pohon zadní nápravy - je při horších klimatických podmínkách vhodná pro zkušenější řidiče. Vůz navíc citelně brzdí ESP. Verze 4matic s dieselovým motorem o síle 204 koní je o necelých 2.500 eur dražší a její spotřeba je o 0,8 l na 100 km vyšší, v zimě jsou ale její výhody neoddiskutovatelné."na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist