Výroba aut v Nošovicích vzrostla o třetinu

Hyundai v Česku nově překonal Ford, Volkswagen i Renault. Propady prodejů aut v Evropě dopadají i na Škodu Auto.
NOVÉ MODELY, 09.07.12 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Společnost Hyundai prodala v červnu v České republice 1 873 automobilů a překonala tak historicky nejvyšší počet prodejů v jednom měsíci.

V továrně se díky rostoucí poptávce více pracuje. "Loni jsme měli dvousměnný provoz, od září 2011 ale pracujeme ve třech směnách," popisuje mluvčí závodu Petr Vaněk.

Vliv ale mají i změny v produkci. V Nošovicích se totiž přestalo vyrábět malé MPV KIA Venga a naopak začala výroba konkurenta Škody Yeti modelu ix35. Hlavně tato změna má nárůst výroby "na svědomí". Produkce zbývajících modelů ix20 a i30 se totiž meziročně prakticky nezměnila.

Podle prodejů v jiných zemích Evropy má sice i zmodernizovaný model i30 nakročen k růstu. Generační obměna si ale vyžádala dvoutýdenní zastavení výroby u verze hatchback a měsíční pauzu u verze kombi. A to nárůst výroby a prodeje zpočátku negativně ovlivnilo.
Automobilka Hyundai dosáhla v červnu 10,3% tržního podílu a meziroční nárůst ve srovnání s červnem 2011 činí 90%.
Nejprodávanějším modelem značky je model i30, kterého se v červnu prodalo 706 kusů. Model Hyundai i30 zaznamenal 106% nárůst prodejů oproti červnu loňského roku, je nejprodávanějším vozem segmentu C v ČR a jeho podíl na trhu činí 23,7%.
Druhým nejprodávanějším vozem je model ix35, který se s 372 prodanými vozy a podílem 15,3% stal nejprodávanějším vozem v segmentu SUV. Meziroční nárůst prodejů ix35 činí 229%.
Model ix20 zaznamenal meziroční nárůst 87% a s 328 prodanými vozy a podílem 11,9% je nejprodávanějším vozem v segmentu MPV.
Za 1. pololetí letošního roku prodala společnost Hyundai 8 534 vozů, dosáhla tržního podílu 9,1% a meziroční nárůst činí 47,2%.

V konkurenční automobilce TPCA v Kolíně se propouští a za celý letošní rok očekávají propad o dvacet procent. Ilustrací mohou být třeba prodeje v Nizozemsku. Tam byla všechna tři v Kolíně vyráběná miniauta značek Citroën, Peugeot a Toyota v první desítce nejprodávanějších aut. Pozici ale udržel jen Peugeot 107, který je aktuálně druhým nejprodávanějším vozem v Nizozemsku.

Ale i on začal rychle ztrácet. Na holandském trhu se totiž objevilo nové mini Volkswagen Up!, které je sesterským modelem Škody Citigo. A Peugeot začalo vytlačovat.

A co nedokázal VW s modernější konstrukcí (technika vozů z Kolína je stejná již osmý rok), to završil Chevrolet Spark s výhodnější cenou. Když se k nové konkurenci a klesajícímu podílu na trhu připočtou propady prodejů ve Francii, Itálii a Španělsku o desítky procent, nejsou výhledy pro TPCA příznivé.

Otazníky jsou nově i nad tuzemskou výrobou Škody Auto. Za prvních pět měsíců letošního roku její prodeje v EU vzrostly o 1,4 procenta, a to hlavně díky růstu poptávky v nových členských zemích.

V západní Evropě se ale Škoda potýká se stále výraznějším poklesem. Ani úspěchy loňského roku se neopakují. Například loni v prvním pololetí byla Škoda Octavia nejprodávanějším vozem na Islandu, ve Finsku, v Maďarsku a Chorvatsku, ani v jedné z těchto zemích se Škodě nepodařilo úspěch zopakovat. Rostoucí prodeje Škody v Rusku, Indii nebo Číně přitom nemají na výrobu v Česku vliv.

Zdroj: Hyundai ČR, IHNED"na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist