Za co vyměnit dosluhující Citroen Xantia?

Dotaz

Dobrý den,
moc prosím o radu - uvažuji o koupi ojetého vozu. Rozhoduji se mezi dvěma auty - Citroën C5 1.8, případně 2.0, benzin, nebo Ford Focus kombi 1.6 16V. Nyní jezdím v Citroënu Xantia, který je úžasně pohodlný, ale bohužel už dosluhuje. Ročně najezdím asi 20 tisíc km - po městě i po dálnici.

Děkuji
Petra Pyšná
PORADNA, 23.09.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Focus, Citroën C5

Dotaz

Citroen C5Vážená paní Pyšná,
Rozhodnutí, zda si pořídit Citroën C5 nebo Ford Focus Combi, záleží spíše na Vaší potřebě vnitřního prostoru. C5 se dá přirovnat k nástupci dřívější vlajkové lodi Citroënu XM, který si jistě za léta výroby získal spoustu spokojených uživatelů. Ti si XM-kem pořídili něco zvláštního nejen nadčasovým designem, ale i použitím trochu rozdílného systému pérování. Pro koupi C5 se rozhodne především ten, kdo už tento systém zažil. Koho systém pérování nenadchl, nebo se bojí problémů, se Citroënu C5 vyhne.
Všeobecně panuje strach z přílišných nákladů, ale jestli kupovat tlumiče, nebo nechat repasovat takzvané „koule“, finančně vyjde podobně. Při rozměrech C5 a volbě benzinového agregátu nemohu doporučit 1,8 16V. Na velikost a tíhu tohoto ctroënu se nehodí. Láká sice nižší kategorií povinného ručení, ale je lepší vybrat dvoulitr, který se dodával ve dvojím provedení.
Klasický šestnáctiventilový s výkonem 100 kW nabízí z benzinových možností nejlepší poměr výkon/spotřeba/cena. Trochu hlučnosti se dá odpustit a je to spíše o subjektivních pocitech. Nový dvoulitr HPI s přímým vstřikem paliva se jako každý motor s tímto systémem vstřikování potýká s problémem čistoty paliva. HPI bych se raději vyhnul. No a šestiválec o objemu 3,0 V6 je dobré si zapůjčit na víkend, vyzkoušet podmanivý zvuk šestiválce a užít si extrémně tichý chod. Ale spotřeba benzinu při dnešní ropné krizi a navazujících cenách... Cena servisu sráží sice cenu ojetiny na minimum, ale i Vám se bude takový automobil těžko prodávat.
Vyhlášené dieselové motory HDI o objemu 2,0 a 2,2 se k Vašemu celkovému nájezdu kilometrů nehodí. Nafta je v současné době dražší než benzin, servis je trochu nákladnější a doporučit se dá při vyšším počtu najetých kilometrů. Navíc je u motorů 2,2 HDI dodáván filtr pevných částic, kterým sice chráníte životní prostřední, ale ochrana něco stojí. Filtr pevných částic nevydrží věčně, musí se měnit a oprava výměnou za nový se pohybuje kolem dvaceti tisíc. Repase vychází levněji a doufejme, že do budoucna ještě zlevní.
Vzhledem k tomu, že už jste v citroënu jezdila, pravděpodobně Vám francouzský design, zpracování a komfort vyhovuje, a i proto uvažujete o dalším automobilu stejné značky. Některým lidem právě nadmíra komfortu měkkých sedadel bez výrazného bočního vedení „nesedí“.

Ford Focus combiPokud přeskočíte z komfortního a velkého citroënu do focusu, určitě poznáte, že jde o jinou třídu komfortu. I když budeme srovnávat maximální výbavu GHIA, budou sedáky vždy tvrdší, což nemusí ale znamenat méně pohodlí, protože podle osobního pocitu každému vyhovuje něco jiného. Jistě ale budete vnímat menší vnitřní prostor. Design sice není francouzský, ale na rok 1998, kdy byl focus uveden na trh, je nadčasový. Po drobném kosmetickém faceliftu z roku 2001 je líbivý dodnes.
Vámi vybraná motorizace 1,6 16V je určitě nejvhodnější. Dostatečně pokrývá výkonovou potřebu a se svými 74 kW dává vozidlu potřebný potenciál i v provedení kombi. Můžeme dále volit ještě z 1,4 16V, 1,8 16V a 2,0 16V. Všechny vyjmenované pohonné jednotky jsou bez systému přímého vstřiku. 1,4 se ke kombi moc nehodí a jako ojetina se těžko prodává. 1,8 16V někteří vyčítají vyšší spotřebu, ale týká se to pouze městského provozu. 2,0 16V ve focusu nabízí příjemné svezení, které je vykoupeno vyšší sazbou povinného ručení, vyšší spotřebou a horší prodejností vzhledem k objemu motoru, protože se většina zákazníků právě snaží při dnešních cenách vejít do kategorie do 1 850 ccm. Na druhou stranu, pokud toto oželíte a najdete focus s dvoulitrovým motorem, můžete mít příznivější pořizovací cenu.
Když se budete rozhodovat mezi těmito dvěma adepty, zamyslete se nad potřebou prostoru a poté ochotou utrácet peníze za provoz. C5 nabídne více komfortu a prostoru za vyšší provozní náklady, focus menší vnitřní prostor, ale nižší provozní náklady.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist